KULTURNA DEDIŠČINA



PILŠTANJ
Pilštanj je eno najstarejših in zgodovinsko najpomembnejših naselij na Kozjanskem oz. v Obsotelju. Danes predstavlja naselbinski kulturni spomenik. Oblikovalo se je predvsem kot izjemna strateška postojanka, saj je od tu omogočen širok razgled po celotnem južnem območju. Tako je bila na Pilštanju tudi ena od obveščevalnih postaj, ki je s kresovi naznanjala prihod Turkov v deželo.
Leta 1404 je Pilštanj prvičomenjen kot trg, leta 1432 pa so mu dodelili trške pravice in s tem tudi pravico do sejma na dan farnega patrona sv. Mihaela, leta 1505 pa pravico do sejma na dan sv. Primoža in Felicijana ter kaseneje še do štirih sejmov.
Trg Pilštanj, kot načrtno postavljeno naselje v zgodnjem srednjem veku, ima torisno zasnovo s pravokotnim tržnim prostorom in vodnjakom na sredini. Trške hiše imajo lepo členjene fasade in kamnite klasicistične bidermajerske portale iz prve polovice 19. stoletja.

 


SV. EMA
Legenda pravi, da naj bi se rodila okoli leta 973 grofu Engelbertu iz Pilštanja in njegovi ženi Tuti na gradu Pilštanj, kjer so imeli njeni starši sprva fevd, kasneje dedno posest. Je slovenska svetnica, ustanoviteljica samostana v Krki na Koroškem.
Na Pilštanju se nahajajo njena freska in kip v cerkvi sv. Mihaela, kip pod gradom in stekleni kip v steni Varne hiše.

         

Zgodovinska dejstva (povzeto po knjigi Ivana Sivca, Kneginja Ema)
Leta 997 (po nekaterih virih 980 oz. 973) se je rodila Ema.
Leta 1009 so vzgajali Emo na cesarskem dvoru v Reznem (Regensburg).
Leta 1016 je Ema zaživela kot žena z bogatim mejnim grofom Viljemom Savinjskim in tako sta postala najbogatejša plemenitaša tistega časa.
Istega leta (1016) je podaril cesar Henrik II. Viljemu posestva na Spodnjem Štajerskem, Kranjskem in področje Admonta, Breže dobijo pravico do sejmov, pobiranje mitnine in kovanje denarja.
Leta 1036 so rudarji ubili oba Emina sinova Viljema in Hartvika. Istega leta je bil ubit Emin mož Viljem.
Tega leta (1036) je začela Ema graditi cerkve po vseh svojih treh deželah.
Leta 1041 je začela Ema graditi v Krki cerkev matere Božje in ženski benediktinski samostan.
Leta 1043 je Ema stopila v samostan kot navadna nuna.
Leta 1045 je Ema kot redovnica v samostanu umrla.
Leta 1072 je bila ustanovljena krška škofija.
Leta 1074 je začel iz Eminih sredstev delovati samostan sv. Blaža v Admontu.
Leta 1287 so opravili slovesen prenos njenih kosti oz. ostankov v cerkev, kar naj bi za tiste čase pomenilo potrditev svetniškega čaščenja – kot da je bila razglašena za blaženo.
Leta 1745 (ob sedemstoletnici Emine smrti) je na t. i. kranjski petek samo s Kranjske poromalo v Krko k blaženi Emi več kot tisoč romarjev.
Leta 1931 so v Rimu znova začeli kanonizacijski postopek.
Leta 1938 je Emo tudi uradno Vatikan proglasil za svetnico.

VODNJAK

Vodnjak je postavljen na začetku starega jedra Pilštanja, ki se kot trg prvič omenjen leta 1404. Globok je 8 m, ima okrogel, s kamnom obzidan jašek in obod višine 80 cm. Zunanja lesena konstrukcija je iz macesnovega lesa pokrita z opeko. V nosilna stebra je vpeto vrtenje s cehto-hrastovo posodo za dvig in nalivanje vode. Leta 2010 je bil obnovljen s pomočjo Heliosovega sklada.


VODNJAK S CISTERNO
Vodnjak Z veliko cisterno je bil zgrajen leta 1940. Vanj se steka voda z okoliških streh. Danes služi predvsem kot rezervni vir požarne vode in zalivanje.



PRANGER

Sramotilni steber je simbol srednjeveškega sodstva na trgu. Trška gospoda je kaznovala prestopnike tako, da so jih privezali na pranger ob najbolj frekventnih dnevih, prebrali obsodbo in izrekli kazen (javna osramočenost, tudi obmetavanje…).



CERKEV SV.MIHAELA
Leta 1072 je Pilštanj postal sedež prafare. Obsegala je naslednje sedanje župnije: Kozje, Pilštanj, Buče, Zagorje, Dobje, Podsreda, Bistrica ob Sotli, Polje ob Sotli, Podčetrtek, Olimje in Žusem. Župnijska cerkev sv. Mihaela se prvič omenja leta 1167. Najstarejši del sedanje stavbe je pravokotna ladja. Od srednjeveške zasnove cerkve sv. Mihaela se je več ali manj ohranil le samostoječe zidani zvonik. Na portalu je letnica 1796, kar potrjuje današnjo baročno podobo cerkve. V prvi polovici 18. stoletja so dozidali obe južni kapeli, med 1796 in 1812 je bila povišana in povečana ladja, dodali so prezbiterij z nadstropno zakristijo. Leta 1893 so cerkev ponovno obnovili. Ladja je dobila nov glavni in stranski portal, v desni kapeli so namestili nove klopi in zamenjali vrata. Zunanjost farne cerkve so nazadnje obnovili leta 1993, notranjost pa leta 2007. Cerkev je še sedaj obdana z obzidjem, ki je odprto proti trgu. Znotraj obzidja je bilo nekdaj pokopališče.



GRAD PEILENSTEIN/BEILENSTEIN
Pilštanjski grad sodi med najstarejše gradove na slovenskem. Njegovo ime razlagajo s starovisokonemško besedo "bil", ki pomeni obrambo, boj. (H)Ema je Pilštanj skupaj z drugimi svojimi posestvi v Savinjski krajini leta 1042 izročila na novo ustanovljenemu samostanu v Krki na Koroškem, leta 1071 pa jih je prevzela takrat ustanovljena krška škofija in grad je bil poslej v njeni lasti.
Leta 1158 se omenja prvi po gradu imenovani krški ministerial vitez Ernest Pilštanjski. V 13. stoletju je rod Pilštanjskih izumrl in gradu so gospodarili drugi kastelani. Leta 1384 se je na gradu mudil sam krški škof Johan. Ob velikem kmečkem puntu so leta 1515 zavzeli grad puntarji in ga izropali. Pozneje se je zvrstilo veliko lastnikov. Leta 1570 ga je dal krški škof Urban Sagstetter obnoviti. Zadnji so imeli grad v rokah Wintershofni iz Kozjanskega (1672-1812), ki pa so grad pustil propasti. Iz njihovega kamenja so zgradili novo župnijsko cerkev in druge trške stavbe, med njimi tudi župnišče.


LEGENDA O PILŠTANJSKEM GRADU
Ta grad je bil angelski grad sv. (H)Eme, prve slovenske misijonarke in svetnice. Koliko dni in noči so gorela polena v veliki grajski dvorani, kjer je sv. (H)Ema svoje dni grela noge, pokrite z medvedjo kožo in si v mislih gradila blagostanje za vse svoje ljudi.

Nekoč so njeni na velikem travniku pod gradom kosili otavo in jo na soncu sušili in obračali, saj je bilo seno zelo pomembno zaradi zime, ko se živina ni imela kje pasti. Delali so vsi, tako kmetje kot kmetice. Bila je z njimi mlada mati, ki je svojega novorojenega otroka vzela s sabo, ga lepo oskrbela in ga položila pod mogočno lipo v košku, ki ji je bil kot zibelka. Otročiček je lepo spal v senci mogočne lipe, ko se je naenkrat preko hriba Bredič privlekla strašna nevihta. Bliskalo in grmelo je tako močno, da so se vsi razbežali s travnika proti svojim kočam. Mlada mamica je poskušala priti do lipe, a ji veter ni pustil. Komaj je opazila vraga, ki se je v soju strel in grmenja spustil z neba. Zagledal je malega otročička, ki je zelo prestrašen milo jokal in vrag se je takoj spustil do koška. Vzame otročička iz koška in vanj položi svojega majhnega otroka. Ko je veter in bliskanje malo pojenjalo, se je mlada mati vsa obupana prebila do lipe in hotela takoj v naročje vzeti malega otročička. Vse to je videla sv. Hema in zakričala mladi mamici, da ne sme vzeti tega otroka iz koška, ker to ni njen otrok. Svetovala ji je, da gre in najde tri leskove šibe, ki ne smejo biti starejše kot leto dni in z njimi tako dolgo tepe hudičevega otroka v košku, da se bo hudič vrnil z njenim pravim otrokom. Mlada mamica je začela udrihati po košku in milo jokala, saj ji je srce krvavelo zaradi svojega otročička, ki ga je hudič vzel k sebi. In glej, kmalu je hudič uvidel, da ne sme več pustiti svojemu otroku, da bo pretepen, zato se je vrnil nazaj in prinesel pravega otročička mlade mamice, ki je takoj prenehala s tepežko in v svoje naročje stisnila svojega dojenčka. Hudič je takoj vzel svojega otroka in se za vedno vrnil v svoj pekel.

A kmalu se je zgodila nesreča. Sv. (H)Ema je odšla v samostan, grad pa je ostal zapuščen. Ljudje so pozabili na dobrote sv. (H)Eme in niso več skrbeli za grad. Počasi je začel propadati in se rušiti. Ljudje so odpadlo kamenje mirne duše uporabljali za svoje hleve in hiške, ne da bi skrbeli za podobo gradu, ki jih je tako dolgo čuval in jim prinašal dobrote. Za kazen so morali desetino voziti v oddaljen grad Podčetrtek.
Skoraj so ljudje že pozabili, da jih je nekoč pred osvajalci branil grad in jezero, ki je bil kot naravna ovira postavljen zaradi zidu, ki so ga Ajdje gradili od hriba Bredič, na drugi strani Bistrice pa vse do Pilštanjskega gradu. Zaradi tega zida je nastalo veliko jezero, ki je varovalo Pilštanjski grad in vaščane pred nesrečami in osvajalci. Od jezera so imeli še posebne koristi vsi ljudje, saj je sv. Hema na začetku soteske postavila Lahov mlin, ki se je prej imenoval Kastel, t.j. trdnjavica. Pa tudi, ko se je zid porušil zaradi malomarnosti ljudi in ko je jezero odteklo, je bil dostop do dolinice še vedno zelo težak, saj je soteska dobila cesto skoraj na začetku 19. stoletja.

V grajskih razvalinah so kaj kmalu ljudje našli votlino, ki se je začela malo nad Lahovim mlinom in se zaključevala nekje pod gradom. Do kam seže nihče ne ve, a vedo stari ljudje še vedno povedati, da so tja umaknili vse bogastvo in zaloge vina, saj so se zelo bali Turkov. Še do danes niso našli ne zlata, ne srebra in ne vinskih sodov.

Zaradi malomarnosti in zaradi prekršenih obljub ljudi, se je kmalu po polnem uničenju gradu Pilštanj zgodila nesreča. Mlada mamica, ki je prej rešila svojega dojenčka zaradi sv. Heme, je v navalu besa prekolnila sonce in boga in v trenutku okamnela s svojim detetom na prsih. Še danes jo lahko vidite na pobočju Pilštanjskega gradu. Ko jo je poskušal rešiti pogumni vitez, je tudi on preklel boga in tudi on je v trenutku okamnel. Tudi njega lahko vidite v pobočju istega hriba.

Imate več kot je potrebno vsega, da se odločite pogledati okamnela nesrečnika, ki sta simbol ljudi, ki niso nikoli spoštovali veličine gradu in tistih, ki so jih postavili, da bi čuvali ljudi. Zato je danes skoraj nedopustno, da puščamo tako velike, neprecenljive zaklade, da propadajo. Še več, morali bi jih zgraditi nazaj, saj ta dežela pripada gradovom.

 

http://www.rtvslo.si/blog/johanbank/slovenski-gradovi-in-legende-lxvi/37145


GRAD HARTENSTEIN
Zahodno od trga Pilštanj, nasproti pilštanjskega gradu je stal mlajši grad Hartenstein, Drenski grad. V osnovi predstavlja grad stolp, ki so ga do 16. stoletja tolikokrat obzidali, da je postal grad. Na gradu so dolgo gospodarili Soteški vitezi, ki so bili na Pilštanju že od leta 1256. V njihovi posesti je bil grad tudi še leta 1573, ko so ga oblegali uporni kmetje. Ko so Soteški izumrli, so grad prevzemali mnogi lastniki, nazadnje Attemsi, ki so gospoščino združili s Podčetrtkom, grad pa opustili. Pravijo, da je grad Hartenstein propadel zato, ker so se kmetje odločili, da bodo desetino vozili v Podčetrtek. To je pripeljalo do tega, da je grad prišel v last grofu iz Podčetrtka. Pristavo blizu gradu, v kateri so imeli žito, je leta 1810 kupil domačin Martin Strašek. Domačini so ji rekli Štok, vendar stavbe ni več, na njenem mestu stoji nova. O gradu, ki je leta 1810 imel še streho, pričajo le sledovi konfiguracije zemljišča, kjer se kažejo obrisi zunanjega grajskega jarka. Grad je imel dve nadstropji, imel je obzidje in lesen obramni hodnik.


STARA ŠOLA

TD PILŠTANJ

PILŠTANJ 12
3261 Lesično

T: 031 604-509
E: info@td-pilstanj.si

Ponudba programa obiska

Za vas smo pripravili zanimiv program obiska, ki je primeren za skupine.

Spremljajte nas na FaceBook profilu.